CHP İZMİR’İN BAŞKANI ÇINAR TAŞ OLDU - "ÇOCUK İŞÇİLER OLMASIN, ANNE BABALAR İŞSİZ KALMASIN"  
24.04.2019
6397
Yazı Boyutu: A- A+
CHP İZMİR’DEN COŞKULU 23 NİSAN KUTLAMASI 

İl Başkanı Deniz Yücel ilk olarak koltuğunu 7 yaşındaki Çınar Taş’a sembolik olarak bıraktı. Daha sonra il örgütü Cumhuriyet Meydanı’na geçti. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldıktan sonra Yücel, “Demokrasimizin ve egemenliğimizin geleceği olan yavrularımız; sizler milletimiz ve ortak değerlerimiz için umut ve güven kaynağısınız. Siz; sizden sonra gelecek olan nesillerin, sizler gibi cumhuriyeti yaşayabilmesi için, büyük sorumluluklar üstleneceksiniz. Bu nedenle size inanıyor ve sonsuz bir güven duyuyoruz” dedi.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yılını coşkuyla kutladı. CHP, her yıl olduğu gibi bu sene de geleneği bozmadı ve alternatif bir etkinlik düzenledi. Program kapsamında ilk olarak İl Başkanı Deniz Yücel’in koltuğuna Ali Fuat Cebesoy İlkokulu 1’inci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Çınar Taş oturdu.

CHP’DE BAŞKANLIK KOLTUĞUNA OTURMAK ÖNEMLİDİR
İl Başkanı Yücel, makamındaki törende kısa açıklamada bulunarak, “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… Bizim için çok önemli ve anlamlı bir gün. Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara hediye etti. Biz de bu bayramı çocuklara yaşatmak için makamlarımız temsili olarak çok sevimli çocuklarımıza bırakıyoruz” dedi. Yücel daha sonra çocuk Başkan Çınar’a, “İyi misin, hazır mısın?” diye sordu. Taş da, “İyiyim, hazırım” cevabını verdi. Başkan Yücel ise, “CHP’de başkanlık koltuğuna oturmak çok önemlidir” açıklamasını yaptı.

ÇOCUK İŞÇİLER OLMASIN!
Daha sonra Taş ise günün anlam ve önemi için konuşurken, “Mustafa Kemal Atatürk’ü çok seviyorum. Çocuklara 23 Nisan’ı armağan ettiği için Ata’mıza teşekkür ediyorum. Çocuklar kardeşçe ve sevgiyle yetişsin. Çocuk işçiler olmasın. Anne babalar işsiz kalmasın. Aileler mutlu olursa Türkiye mutlu olur. Bugünü bizlere armağan eden Atatürk’ü özlemle anıyorum” dedi. Daha sonra İl Başkanı Yücel, Taş’a Nutuk Kitabı ve oyuncaklar hediye etti. İl başkanlık makamında ayrıca pasta da kesildi.

İKİNCİ DURAK CUMHURİYET MEYDANI
Buradaki program sonrasında Başkan Yücel ve parti yöneticileri Cumhuriyet Meydanı’na geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı etkinlikte Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, bir konuşma yaptı.

DÜNYA ÜZERİNDE BENZERİ BULUNMAYAN BİR ANLAYIŞLA…
Yücel, “23 Nisan 1920’nin, Türk milletinin iradesini temsil eden 1’inci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği gün olduğunu belirtti. Yücel, “Kurucumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1921’de Milli Bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan’ı, 1929’da çocuklarımıza armağan ederek, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramı da ilan etmiştir” dedi. Büyük Önder Atatürk’ün düşüncesinde çocukların, milletin geleceği olduğunu aktaran Deniz Yücel, “Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı, saltanatın sona erdirildiği ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir anlayışla, iki farklı ve önemli unsuru bir arada taşıyan milli bayramımızdır” açıklamasını yaptı.

‘EGEMENLİK SADECE SANDIK KOYMAK DEĞİLDİR’
Deniz Yücel, “Bugün demokrasiyi ve millet iradesini sadece seçim yapmak ve sandık koymaktan ibaret zannedenler, sandıklardan çıkan sonuca tahammül edememektedirler. Ulusal egemenlik demek sadece halkın önüne sandık koymak demek değildir. Ulusal egemenlik çoğunluğun azınlığa tahakkümü demek değildir. Ulusal egemenlik demek sandıklardan çıkan sonuçların verdiği güçle, tüm yetkileri tek elde toplamak değildir. Ve Ulusal egemenlik demek sandık sonuçlarını beğenmeyip toplumu germek, kutuplaştırmak, ayrıştırmak ve birilerini hedef göstermek hiç değildir. Yüce milletimizin, demokrasimizin ve egemenliğimizin geleceği olan yavrularımız; sizler milletimiz ve ortak değerlerimiz için umut ve güven kaynağısınız. Siz; sizden sonra gelecek olan nesillerin, sizler gibi cumhuriyeti yaşayabilmesi için, büyük sorumluluklar üstleneceksiniz. Bu nedenle size inanıyor ve sonsuz bir güven duyuyoruz. Biliyoruz ki, yarınlarımız emin ellerdedir. Varlığından güç aldığımız çocuklarımız ve gençlerimiz, bu konudaki en büyük teminatımızdır. Türkiye’nin aydınlık geleceği, barışı ve huzuru için; Cumhuriyetin ışığıyla aydınlatılmış, çağdaş bir eğitim almış, bağnazlıktan, dogmalardan, batıl inançlardan uzak tutulmuş nesillere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Deniz Yücel, “Cumhuriyetin yükselişi, Atatürk’ün koyduğu hedeflerin ötesine geçilmesi ancak ve ancak yine cumhuriyet değerlerine bağlı kalınmasıyla mümkündür” diye konuştu.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ KORUMAK İÇİN…
Yücel, “Mustafa Kemal Atatürk Amasya Genelgesinde diyor ki; "Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul hükümeti aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gösteriyor. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır… Ülkenin bağımsızlığını, Cumhuriyeti ve çocukların geleceğini korumak için, milletin kenetlenmesi, azimli ve kararlı olması önemlidir. Atamızın huzurunda söz veriyoruz. Çocuklarımızı Cumhuriyete yakışan, demokrasi ve adaleti yaşatacak, kin ve nefret dilinden uzak, sevgiyle ve çağdaş bir eğitimle yetiştireceğiz. Onlar, bugünün iktidarının ektiği nefret tohumlarını kökünden sökecek, yerine sevgi, kardeşlik ve özgürlük tohumları ekeceklerdir” dedi.

BÜTÜN CİHAN BİLMELİDİR Kİ…
Yücel ayrıca şunları söyledi: Ulusal Egemenliğimizin ilanının ve çocuk bayramımızın 99. Yıl dönümünde, başta Kurucumuz ve Kurtarıcımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında bulunan tüm kahramanlarımızı ve bu bayramlarımızın yaşamasını sağlayan tüm şehitlerimizi, rahmetle ve minnetle anıyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

CHPnet

SİTELERİ