BAŞKAN AKDAĞ MARAŞ KATLİAMINI UNUTMADI  
BAŞKAN AKDAĞ MARAŞ KATLİAMINI UNUTMADI
24.12.2017
483
Yazı Boyutu: A- A+

BAŞKAN AKDAĞ MARAŞ KATLİAMINI UNUTMADI

 

CHP Buca İlçe Başkanı Kasım AKDAĞ, Yönetim kurulu üyeleri gençlik kolları ve partililer Maraş katliamının 39. yıldönümünde bir araya geldi. Başkan Kasım AKDAĞ yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

‘’Değerli basın mensupları,

   Bugün ülkemizin yakın tarihindeki en karanlık sayfalarından birinin, Maraş katliamının yıldönümü. 39 yıl önce bugün, Kahramanmaraş’ta karanlık eller, ülkemizi bir iç savaşın eşiğine getirecek karanlık oyunlarını oynadılar. Maraş’ta ilericiler ve Aleviler katledildi. Bu soğuk savaş dönemi, derin devlet uygulamalarının en vahşi örneklerinden birisiydi. Ülkemizde, bir Alevi-Sünni çatışması yaratmak isteyen güçler, kirli tezgahlarını bu kez Maraş’ta uyguladılar. Amaçları toplumun uyanmasını, toplumsal muhalefetin gelişmesini önlemekti. Ülkemizi yeniden bir askeri darbenin eşiğine getirmektİ. 12 Mart’ta başlayan bu karanlık tablo, 1 Mayıs 1977’de yine kontrgerilla tarafından uygulama alanına konulan katliamla devam etmiş ve bunu Maraş ve Çorum’daki insanlık dışı katliamlar serisi izlemiştir.

   Resmi rakamlara göre 7 gün süren olaylar sırasında 120 insanımızın katledildiği, binin üzerinde insanımızın yaralandığı, Alevilere ait 200’ün üzerinde evin yakıldığı ve 100’e yakın iş yerinin tahrip edildiği bu kitlesel katliamın üzerinden yıllar geçmesine rağmen, izleri hala hafızalarımızdan silinmemiştir.

   Bizler de böyle kitlesel katliamları lanetlemek için, suçluların bulunarak yargılanması için, bu topraklarda barışın, kardeşliğin ve adaletin hüküm süreceği günlerin gelmesi için özlemle bir aradayız.

   Bilmeliyiz ki; yaralar unutarak kapanmaz, acılar yok sayılarak dinmez. Yüzleşmeliyiz. Yüzleşeceğiz ki; bir daha böyle acıları yaşamayalım.

   Biz bu utancı unutmayacağız ve unutturmayacağız.

   Maraş katliamında yaşam hakları ellerinden alınarak, katledilen insanlarımızın aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, ülkemizde yeni katliamların yaşanmaması adına, siyasal iktidarı ve toplumun tüm kesimlerini söylem ve eylemlerinde daha hassas ve dikkatli olmaya davet ediyoruz.’’

                                                                  Saygılarımızla                         

                                                                  Kasım AKDAĞ         

                                                           CHP Buca İlçe Başkanı

CHPnet

SİTELERİ